DE Ehliyet Belgesi Kursu

DE Ehliyet Kursu

DE Sınıfı ehliyet almak için doğru adrestesiniz.

DE sınıfı ehliyet minibüsleri, otobüsleri, römorklu ya da körüklü diye tabir edilen otobüsleri kullanacak kişilerin alması gereken ehliyet sınıfıdır. DE sınıfı ehliyet sahibi olan bir kişi M, B, BE, B1, D, D1, D1E ve F sınıflarının kullandığı araçları da kullanabilmektedirler. Yani motor hacmi 125cc’yi, motor gücü 4kw’ı ve hızı saatte 45 kilometrenin altındaki tekerlekli motosiklet veya mopedleri kullanabilirler. Otomobilleri  ve kamyonetleri, ATV UTV gibi 4 tekerli motosikletleri, otobüsleri,  minibüsleri, römorklu minibüsleri ve lastik tekerlekli traktörleri kullanma hakkına sahip olmaktadırlar.

DE Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir?

Can güvenliği açısından D ve DE ehliyeti diğer ehliyetlere göre daha fazla önem verilen bir ehliyet türüdür. Bu yüzden taşıması gereken şartlar vardır.

–  DE tip ehliyete sahip olmak için 24 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.

–  DE ehliyete sahip olabilmek ve araç sürebilmek için D ehliyete sahip olunmalıdır. D sınıfı ehliyete sahip olmayan sürücü adayları DE sınıf ehliyeti alamazlar.

–  En az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir.

–  Psikoteknik belgeye sahip olunmalıdır.  

DE Sınıfı Ehliyet Kursu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– D sınıfı sürücü belgesi ve fotokopisi
– Diploma veya eğitim durumunu gösteren belge
– 2 adet biyometrik fotoğraf
– Sağlık raporu
– Sicil beyanı

DE Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

DE sınıfı ehliyet alacak kişilerin teorik derslere ve teorik sınavlara girmesine gerek yoktur. Motor, ilk yardım, trafik ve trafik adabı konularında derslerini almalarına gerek yoktur. Çünkü D sınıfı ehliyete sahip oldukları için daha önce bu dersleri almışlardır. Yalnızca direksiyon eğitimi ve direksiyon sınavından başarılı olmaları yeterlidir. Bu sınavlarda başarılı olduğunuzda kursumuz tarafından hazırlanacak dosya ve harç dekontları ile nüfus müdürlüğüne başvurarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

DE Sınıfı Ehliyet Almanın Maliyeti Ne Kadar?

De ehliyet ücreti her yıl değişiklik göstermektedir. Sürücü adayları bazı ücretler ve harçlar yatırması gerekmektedir. DE sınıfı ehliyet almak için yapacağınız ödemelerin miktarı sizin mevcut ehliyet sınıfınıza ve bulunduğunuz ile göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle maliyetler hakkında en doğru bilgiye ulaşmak için kursumuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.